Archiwizujesz dokumentację? Zwróć uwagę na kwestie bezpieczeństwa!
2 min readArchiwizacja dokumentacji to zdecydowanie najlepszy sposób na uporządkowanie niezwykle ważnych druków, usprawnienie pracy osób zatrudnionych oraz wydajniejszą obsługę kontrahentów i klientów. Tak zaprowadzony ład pozwala na szersze możliwości zagospodarowania przestrzeni biurowych. Niezwykle istotne okazuje się w tej kwestii zapewnienie najwyższego stopnia bezpieczeństwa wszystkich danych wrażliwych, które ujęte są w dokumentacji.
Archiwizacja dokumentacji firm – czym jest?
Archiwizacja akt firmowych należy do jednego z licznych obowiązków, które ciążą na przedsiębiorstwach. Niezwykle ważne jest zabezpieczenie dokumentacji oraz sprawne orientowanie się w okresie konieczności przechowywania poszczególnych druków.
Archiwizacja akt firmowych – obowiązek prawny
Art. 86 § 1 Ordynacji podatkowej wskazuje jednoznacznie, iż podatnicy mają obowiązek skrupulatnego prowadzenia ksiąg podatkowych, które należy odpowiednio przechowywać. Archiwizacja dokumentacji, o których mowa w Ordynacji, obejmuje:
- księgę przychodów,
- księgę rozchodów,
- ewidencje przychodów,
- ewidencje środków trwałych,
- ewidencje przebiegu pojazdu,
- rejestry VAT,
- faktury korygujące,
- faktury sprzedaży,
- faktury zakupu,
- noty księgowe,
- noty korygujące,
- dowody wewnętrzne,
- dokumenty pochodzące z inwentaryzacji.
Archiwizacja dokumentacji medycznej – na czym polega?
Obowiązujący od 2018 roku art. 107 ustawy o ochronie danych osobowych dotyczących wskazuje na konieczność zabezpieczania danych wrażliwych takich jak:
- kod genetyczny,
- uzależnienia,
- życie seksualne.
Powyższe dane mogą być przetwarzane tylko w wypadku:
- działania na rzecz ochrony stanu zdrowia pacjenta,
- świadczenia usług medycznych,
- leczenia pacjentów,
- zarządzania wykonywaniem usług medycznych.
Niezwykle ważna w świetle prawa i dla zachowania dobra pacjentów jest bezpieczna archiwizacja dokumentacji. Pacjent musi mieć pewność, iż podając swoje dane i poddając się leczeniu, informacje na jego temat są przechowywane jak najlepiej.
Archiwizacja dokumentacji medycznej – jak długo?
Zasady RODO nakazują, by dokładać wszelkich starań w celu minimalizowania danych. Ograniczony został również czas ich przechowywania. Podawane przez pacjentów dane, które umieszczane są w specjalistycznych drukach, winny być przechowywane w formie, która skutecznie uniemożliwia identyfikację osób. Archiwizacja dokumentacji tego typu powinna trwać tak długo, jak trwa okres leczenia i świadczenia innych usług medycznych.
Firma archiwizująca dokumenty – jaką pomoc świadczy?
Dzięki wsparciu profesjonalnych firm (np. Destroy & Recycling), które archiwizują dokumenty można w fachowy i niezwykle bezpieczny sposób:
- segregować dokumentację na archiwalną (kat. A) oraz niearchiwalną (kat. B),
- porządkować akta rzeczowo,
- układać akta chronologicznie,
- wykonywać spis akt,
- skutecznie zniszczyć zbędne dokumenty,
- pakować dokumentację do pudeł z oznakowaniem.