23 maja, 2024

Musli dla cieląt – właściwości, charakterystyka, zastosowanie

2 min read

Początkowy okres życia zwierząt jest szczególnie wymagający pod względem zapotrzebowania cielęcia na składniki odżywcze. Chcesz świadomie i rozsądnie podejść do żywienia swoich cieląt? Jeśli tak, dobrze trafiłeś. W dzisiejszym artykule zajmujemy się właśnie tą tematyką. Skupimy się na właściwościach i charakterystyce wysokiej jakości musli dla cieląt.

Sprawdzona mieszanka – dlaczego warto wybierać musli dla cieląt?

Prawidłowy wzrost młodych zwierząt decyduje o ich zdrowiu w przyszłości. Zawsze powinniśmy więc zwracać uwagę na to, czy pasza, którą podajemy zwierzęciu odpowiada jego zapotrzebowaniu na wszystkie istotne składniki odżywcze i makroelementy. Odpowiednio skomponowane musli dla cieląt pozwoli nam zadbać o ich optymalny przyrost masy. Jeśli zwierzęta będą właściwie rozwijały się na pierwszych etapach życia, w przyszłości otrzymamy z ich strony większą produkcję mleka. Nic więc dziwnego, że odpowiedzialni, przyszłościowo myślący hodowcy przykładają sporą wagę do wyboru dobrej jakości mieszanki.

Co jest ważne w podawaniu musli dla cieląt?

Fachowe rozwiązania można podawać już w ciągu dwóch pierwszych miesięcy życia. W tym przypadku musli pełni funkcję dodatku do mleka. Jeśli stosujemy dietę mlekozastępczą, również możemy uwzględnić w niej komponenty z musli dla cieląt. Jak w każdym przypadku, tak i tutaj ważne będzie to, jaką dawkę podajemy zwierzęciu. Jeśli nie mamy na tym polu doświadczenia, warto będzie skonsultować się ze specjalistą, który doradzi nam optymalną ilość preparatu.

Jakie cenne składniki znajdziemy w musli dla zwierząt?

Jakość musli zależy od tego, co dokładnie znajduje się takiej mieszance. Przed zakupem przeanalizujmy więc skład. Profesjonalne opcje bazują na mikronizowanych ziarnach kukurydzy. W procesie mikronizacji wykorzystuje się obróbkę cieplną. Dodatkowym atutem tej technologii jest stosowanie promienników podczerwieni. W rezultacie z paszy można sprawnie wydobyć najbardziej istotne składniki. W ten sposób stworzone musli dla cieląt jest jeszcze lepiej przyswajalne niż tradycyjne warianty.

Dodatkowo musi oferowane przez sprawdzone podmioty, takie jak np. Agrovet, mają w swoim składzie koncentrat białkowo-witaminowy podchodzący z:

  1. lucerny
  2. melasy buraczanej
  3. wysłodek buraczanych bez GMO
  4. makuchu lnianego
  5. poekstrakcyjnej śruty rzepakowej.

W składzie nie zabraknie także jęczmienia mikronizowanego, pszenicy mikronizowane i węglanu wapnia. Ważne okażą się także dodatki dietetyczne. Zatroszczmy się o to, by nasz wybór padł na musli bogate w witaminy A, D3, żelazo, monohydrat, miedź, cynk i jod.

Jakie efekty przynosi stosowanie musli dla cieląt?

Przede wszystkim cielęta uczące się jeść chętnie pobierają taką paszę. Niektórzy producenci, by dodatkowo zwiększyć atrakcyjność takiego pożywienia, dodają do niego substancje zapachowe.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.